Notice: Undefined offset: -1 in /web/htdocs6/gipsytripcz/home/www/wp-includes/post-template.php on line 327
Las Americas

Na jiho západním cípu ostrova se rozkládá rozlehlá aglomerace Los Cristianos-Las Americas-Costa Adeje. Je to klasická líheň turistů povalečů a místní Las Vegas v jednom. Zkrátka nic pro vyznavače přírodních krás (na večerní párty super místo, to zase jo :-). Nicméně konkrétně pláže Las Americas jsou našlapány surfovými spoty první jakosti a na dvou z nich se při správném směru větru dá i windsurfovat a kitovat. Spojení větru a vln je zde poměrně vzácné a nastává pouze v zimních měsících. Pokud se vám ovšem podaří vychytat, tak zažijete parádní wave session.

První lokalitou je La Fitenia. Aby se zde dalo jezdit, tak musí foukat z jiho východu nebo západu, swell od jihu po severo západ. JV vítr umožňující ježdění na port tack (side off shore) je většinou poměrně silný (30 až 45 uzlů) a zároveň velmi poryvový. To je způsobeno jednak tvarem pobřeží, ale zejména velkým kamenným náspem, který před vlnami kryje vedlejší zátoku plácajících a převalujících se obtloustlých turistů. No ale tak přejmě jim to jejich kaliště :-). Právě poryvy a málo místa na břehu jsou důvodem, proč zde kiteři při tomto směru větru nejezdí. Pokud ovšem fouká jiho západ (on shore) až severo západ (side on shore) a jezdí se na starboard, potom může být zastoupení WS a kite vyrovnané. Velikost vln záleží na síle swellu. Může se tedy stát, že bude foukat silný vítr a do toho bude pouze chop od lokálního větru nebo naopak Poseidon zavlní Atlantikem a vlny u pobřeží mohou vyskočit na 4 až 7 metrů. Dno je tvořeno nepravidelně vystupujícím útesem, takže je dobré mít se vždy na pozoru a při malých vlnách neblbnout příliš blízko u břehu.

Při západním směru větru lze také jezdit za rohem o 300 metrů dál směrem ke Costa Adeje napříč surf spoty Dedo, Pisina, Derecha del Cartel, La Izquierda. Jezdí se zde však čistý on shore a při větších vlnách se jedná spíše o challenge, kdy chyba rovná se rozlámaný nádobíčko (alespoň na WS). Pokud ovšem rádi jezdíte úplně na samotku, tak toto je to pravé místo :-). Co se týče břehu, to je pravý opak. Podél celého pobřeží této oblasti vede široký chodník věčně plný turistů a individuí na špekmobilech. V případě potíží se vás tedy vždy někdo všimne, případně pomůže s vybavením na břeh.

Oblast oceánu mezi Tenerife a přilehlou La Gomerou je velmi hluboká (cca 2,5 km). To je vhodným životním prostředím pro velké hlavonožce a tím pádem i pro velryby, které je požírají. Nezřídka kdy se stane, že při otáčení několik set metrů od břehu se vedle vás vynoří obrovská ploutev. Velryby jsou ovšem na rozdíl od nás lidí mírumilovné a mají nás úplně na salámu, takže žádný strach a jen si vychutnat takový okamžik. Během parkování si obrňte nervy nebo doražte před osmou ráno, než začnou parkovat lidi, co přijeli do práce. Ideální ovšem je přijet již v podvečer před dnem D, protože západ slunce za protější La Gomerou je opravdu kouzelnou záležitostí. Přenocování je zcela bez problému i s obytkou.

cs_CZCzech